Triumph Bonneville T120 Icon Edition
Hitta tekniska data, priser och recensioner.
Viktig specifikation Triumph Bonneville T120 Icon Edition 2025
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor med 270° vev |
|---|---|
| Håldiameter | 97.6 mm |
| Takt | 80 mm |
| Motoreffekt | 80 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 6550 varv/min |
| Vridmoment | 105 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 3500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 1200 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Teknik | Sluten patron |
| Märke | Kayaba |
| Diameter | 41 mm |
| Slaglängd | 120 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
| Märke | Kayaba |
| Slaglängd | 120 mm |
| Justering | Förspänning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
| Lutningsvinkel | 64.5 grad |
| Bihang | 105.2 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Nissin |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 100 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 18 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2170 mm |
| Bredd | 780 mm |
| Höjd | 1100 mm |
| Hjulbas | 1450 mm |
| Säteshöjd | 790 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 236 kg |
| Bränsletankskapacitet | 14.5 l |
| Högsta hastighet | 185 km/h |
| Licensefterlevnad | A |
| Intervall | 308 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 107 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.7 l/100 km |
| Stationärt buller | 95 dB |
Vanliga frågor däck Triumph Bonneville T120 Icon Edition
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Frågor och svar Triumph Bonneville T120 Icon Edition
- Vilken av dem är bäst? Triumph Bonneville T120 Icon Edition eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Bonneville T120 Icon Edition?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Triumph Bonneville T120 Icon Edition motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Triumph Bonneville T120 Icon Edition?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Triumph Bonneville T120 Icon Edition efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Triumph Bonneville T120 Icon Edition Bilder
Källa: 1000PS



























